JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Elected Offices Elections by Decade Longest Service Shortest Service Most & Fewest Votes Uncontested Races Closest Contests Redistricting Recalls
Elections 2024 General 2024 CD-20 Special 2023 US Senate Appt 2022 General Prior 2020s Elections Elections by Decade
Other Stuff Advanced Search CA Constitution CA in Congress Line of Succession Highest Ranking SCOTUS Cases

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Tom McClintock

Republican

Picture of Tom McClintock
carepublic.com
Date Party Office Votes Result
11-02-1982 Republican AD-36 60702 Win
11-06-1984 Republican AD-36 94391 Win
11-04-1986 Republican AD-36 77132 Win
11-08-1988 Republican AD-36 101012 Win
11-06-1990 Republican AD-36 66081 Win
11-03-1992 Republican CD-24 99835 Loss
11-08-1994 Republican Controller 3796387 Loss
11-05-1996 Republican AD-38 71596 Win
11-03-1998 Republican AD-38 78417 Win
11-07-2000 Republican SD-19 165422 Win
11-05-2002 Republican Controller 3273028 Loss
10-07-2003 Republican Governor 1161287 Loss
11-02-2004 Republican SD-19 233365 Win
11-07-2006 Republican Lieutenant Governor 3845858 Loss
11-04-2008 Republican CD-04 185790 Win
11-02-2010 Republican CD-04 186397 Win
11-06-2012 Republican CD-04 197803 Win
11-04-2014 Republican CD-04 126784 Win
11-08-2016 Republican CD-04 220133 Win
11-06-2018 Republican CD-04 184401 Win
11-03-2020 Republican CD-04 247291 Win
11-08-2022 Republican CD-05 173524 Win
Website: mcclintock.house.gov
 

Candidate Biography:

Born: July 10, 1956 in White Plains, New York
Married: Lori (d. 2021)
Children: Shannah and Justin

1973-1974: President, California Student Republicans
1974: California High School Coordinator, Houston Flournoy for Governor
1979-1981: Chair, Ventura County Republican Central Committee
1980-1982: Chief of Staff, State Senator Ed Davis
1985-1992: Resolutions Chairman, California Republican Party
1992-1994: Director, Center for the California Taxpayer (National Tax Limitation Foundation)
1995-1996: Director of Economic Regulatory Affairs, Claremont Institute’s Golden State Center for Policy Studies
2007: Founder, Citizens for the California Republic
2008: Opponent, Proposition 1A [High Speed Rail Bonds] (Passed; 52.2%)

  • NOTABLE NO VOTE (Expanded State Pension Benefits): McClintock was one of 6 State Assemblymembers who voted against SB 400 (1999) by Deborah Ortiz, which created new  Public Employee Retirement System pension formula allowing a retirement benefit factor of 2% at age 55 increasing to 2.5% at age 63 and above.
  • NOTABLE NO VOTE (Expanded Local Pension Benefits): McClintock was one of 7 State Senators (and 14 legislators overall) who voted against AB 616 (2001) by Tom Calderon, which allowed California cities, counties and special districts to offer retirement benefit factors up to 3% at age 60. These higher benefit factors led to severe unfunded pension liabilities in a number of cities a decade later.
  • Prior to starting his campaign for CD-04 in 2008, McClintock had pulled papers to run for Lieutenant Governor and State Board of Equalization, District 2.
  • McClintock was the youngest member of the Assembly in 1982 at age 26.

Source: California Blue Book (2000)
Source: California Legislature Handbook (1983)