JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Elections by Decade 2016 Election
Elected Officials Longest Service Shortest Service Recalls
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

September 2, 1863

General Election

Note: A total of 109,292 Californians voted in this election. 

"California's first absentee voters were Civil War soldiers who were allowed to vote where they were stationed. Ballots of Company A, Second Massachusetts Cavalry - The California One Hundred - were cast in Centreville, Virginia, in 1863 then mailed back to the Secretary of State in California."
"Some soldiers supplied unique write-in candidates of their own. One voter put forth Emperor Norton I, a colorful character of the time, as candidate for Governor."
- Source: 1990 Primary Election Statement of Vote (CA Secretary of State)
LINK: California State Military Museum: The California 100
LINK: California Civil War Rosters: The California Hundred (A list of members of the California 100)

Governor
John G. Downey Democratic 41% Loss
Frederick F. Low Union 59% Win
Joshua "Emperor Norton I" Norton Write-in Loss
 
Lieutenant Governor
Timothy N. Machin Union 59.6% Win
Elisha W. McKinstry Democratic 40.4% Loss
 
Secretary of State
S. W. Bishop Democratic 40.2% Loss
Benjamin B. Redding Union 59.8% Win
 
Controller
Robert O. Cravens Democratic 40.2% Loss
George Oulton Union 59.8% Win
 
Treasurer
Thomas Findley Democratic 40.2% Loss
Romualdo Pacheco Union 59.8% Win
 
Attorney General
Lewis C. Granger Democratic 40.2% Loss
John G. McCullough Union 59.8% Win
 
Surveyor General
Presley Dunlap Democratic 40.3% Loss
James F. Houghton Union 59.7% Win
 
State Printer
Beriah Brown Democratic 40.2% Loss
O. M. Clayes Union 59.8% Win
 
Clerk of the Supreme Court
A. C. Bradford Democratic 40.2% Loss
William D. Harriman Union 59.8% Win
 
CD-AL
John Bigler Independent 13.4% Loss
Cornelius Cole Union 20% Win
William Higby Independent 19.9% Win
Thomas B. Shannon Independent 19.9% Win
John B. Weller Independent 13.4% Loss
Ninian E. Whiteside Democratic 13.4% Loss
 
SD-01
M. C. Tuttle Union Win
 
SD-02
Henry Hamilton Democratic Win
 
SD-03
Juan Y. Cot Union Win
 
SD-04
J. W. Freeman Democratic Win
 
SD-05
Warren S. Montgomery Democratic Win
 
SD-06
William E. Lovett Union Win
 
SD-07
W. S. McMurtry Union Win
 
SD-08
Henry L. Dodge Union Win
Horace Hawes Union Win
J. H. Redington Union Win
James McMillan Shafter Union Win
 
SD-09
W. W. Crane Union Win
 
SD-10
Charles B. Porter Union Win
 
SD-11
Samuel Meyers Union Win
 
SD-12
George S. Evans Union Win
J. W. Haskin Union Win
 
SD-13
William H. Leonard Union Win
Joseph Shepard Union Win
 
SD-14
Ransom Burnell Union Win
 
SD-15
A. C. Henry Union Win
F. L. Maddox Union Win
 
SD-16
John E. Benton Union Win
E. H. Heacock Union Win
 
SD-17
John T. Hall Union Win
 
SD-18
Chancellor Hartson Union Win
 
SD-20
James E. Hale Union Win
John Yule Union Win
 
SD-21
Joseph Kutz Union Win
Edmund W. Roberts Union Win
 
SD-22
J. W. Moyle Union Win
 
SD-23
Lewis Cunningham Union Win
Charles S. Haswell Union Win
 
SD-24
F. M. Smith Union Win
 
SD-25
John A. Rush Democratic Win
 
SD-27
S. P. Wright Union Win
 
SD-28
L. M. Foulke Union Win
 
AD-01
Jeptha J. Kendrick Democratic Win
A. Van Leuven Union Win
 
AD-02
E. J. C. Kewen Democratic Win
Ygnacio Sepulveda Democratic Win
 
AD-03
Raymon J. Hill Union Win
 
AD-04
Joseph C. Brown Democratic Win
James N. Walker Democratic Win
 
AD-05
W. L. Dickinson Democratic Win
John W. Wilcox Union Win
 
AD-06
Estevan Castro Democratic Win
Alfred Devoe Union Win
 
AD-07
William Erkson Union Win
J. J. Owen Union Win
H. D. Van Schaick Union Win
 
AD-08
James Bowman Union Win
George J. Brooks Union Win
Thompson Campbell Union Win
John W. Cherry Union Win
Charles Clayton Union Win
Henry Dutton Union Win
Nathaniel Gray Union Win
A. F. Green Union Win
John S. Hittell Union Win
John Lynch Union Win
T. W. McColliam Union Win
C. F. Mebius Union Win
Joseph Wood Union Win
 
AD-09
Thomas Scott Union Win
Asa Walker Union Win
 
AD-10
Sanborn Johnson Union Win
T. J. Wright Union Win
 
AD-11
E. H. Allen Union Win
James E. Perley Union Win
 
AD-12
Frederick Lux Union Win
E. F. Mitchell Union Win
Otis Perrin Union Win
 
AD-13
Levi Langdon Union Win
S. N. Parker Union Win
 
AD-14
William B. Ludlow Union Win
 
AD-15
J. S. Campbell Union Win
Thomas Fraser Union Win
Philip Teare Union Win
 
AD-16
Alexander Badlam Jr. Union Win
William B. Hunt Union Win
John P. Rhoads Union Win
Francis Tukey Union Win
John R. Watson Union Win
 
AD-17
J. B. Hartsough Union Win
Milton Wason Union Win
 
AD-18
W. B. H. Dodson Union Win
Levi Wilsey Union Win
 
AD-19
O. H. Hoag Democratic Win
J. Smith Democratic Win
Murray Whallon Democratic Win
 
AD-20
J. D. Pratt Union Win
E. H. Snyder Union Win
Marcus C. Winchester Union Win
 
AD-21
Seth Martin Union Win
John W. Rule Union Win
William H. Sears Union Win
A. A. Smith Union Win
 
AD-22
S. H. Alley Union Win
R. S. Weston Union Win
 
AD-23
J. H. Beaman Union Win
Madison Boulware Union Win
Lorenzo Hubbard Union Win
O. F. Redfield Union Win
 
AD-24
A. C. Buffum Union Win
Robert A. Clark Union Win
George S. Sumner Union Win
 
AD-25
S. Jenison Union Win
 
AD-26
James N. Chappell Union Win
W. M. Personette Union Win
 
AD-27
R. P. Hirst Union Win
A. Wiley Union Win
 
AD-28
R. C. Scott Union Win