JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Elections by Decade 2016 Election
Elected Officials Longest Service Shortest Service Recalls
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

September 4, 1867

General Election

Note: A total of 92,352 Californians voted in this election.

Governor
Caleb T. Fay Union Republican 2.3% Loss
George C. Gorham Union 43.7% Loss
Henry H. Haight Democratic 54% Win
 
Lieutenant Governor
William Holden Democratic 51.8% Win
John P. Jones Union 48.2% Loss
 
Secretary of State
H. L. Nichols Democratic 52.7% Win
B. R. Nickerson Union Republican 2.2% Loss
William H. Parks Union 45.2% Loss
 
Controller
Josiah Howell Union 45.2% Loss
William Jones Union Republican 2.2% Loss
Robert Watt Democratic 52.7% Win
 
Treasurer
Antonio F. Coronel Democratic 51.6% Win
Romualdo Pacheco Union 48.4% Loss
 
Attorney General
Joseph Hamilton Democratic 51.8% Win
John G. McCullough Union 48.2% Loss
 
Surveyor General
John W. Bost Democratic 51.6% Win
Charles F. Reed Union 48.4% Loss
 
State Printer
Daniel W. Gelwicks Democratic 52.6% Win
Edward G. Jeffries Union Republican 4.8% Loss
D. O. McCarthy Union 42.5% Loss
 
Clerk of the Supreme Court
George Seckel Democratic 51.8% Win
Edwin G. Waite Union 48.2% Loss
 
CD-01
Samuel B. Axtell Democratic 57.3% Win
Timothy G. Phelps Union 42.7% Loss
 
CD-02
James W. Coffroth Democratic 47.9% Loss
William Higby Union 52.1% Win
 
CD-03
Chancellor Hartson Union 49.4% Loss
James A. Johnson Democratic 50.6% Win
 
SD-01
William Alexander Conn Democratic Win
 
SD-02
Phineas Banning Union Win
 
SD-04
J. W. Freeman Democratic Win
 
SD-05
James H. Lawrence Democratic Win
 
SD-06
F. A. McDougall Democratic Win
 
SD-08
Harvey Kincaid Democratic Win
John H. Saunders Democratic Win
 
SD-10
James J. Green Union Win
 
SD-11
James E. Perley Union Win
 
SD-12
James W. Mandeville Democratic Win
 
SD-13
Thomas Hardy Union Win
D. L. Morrill Democratic Win
 
SD-15
George W. Hunter Democratic Win
James Johnson Democratic Win
 
SD-16
N. Greene Curtis Democratic Win
E. H. Heacock Union Win
 
SD-18
William Wirt Pendegast Democratic Win
 
SD-20
Charles A. Tweed Union Win
 
SD-21
Edmund W. Roberts Union Win
 
SD-23
Horace Beach Union Win
Eli Teegarden Union Win
 
SD-24
John Conly Union Win
Seneca Ewer Union Win
 
SD-25
Edward J. Lewis Democratic Win
 
SD-26
James N. Chappell Union Win
 
SD-27
L. H. Murch Union Win
 
AD-01
Benjamin Hayes Democratic Win
John M. James Democratic Win
 
AD-02
Asa Ellis Democratic Win
John A. Watson Democratic Win
 
AD-03
William T. McElhany Union Win
 
AD-04
Joseph C. Brown Democratic Win
R. P. Mace Democratic Win
 
AD-05
Francis Giltner Democratic Win
John M. Newsom Democratic Win
 
AD-06
George Pardee Union Win
E. C. Tully Democratic Win
 
AD-07
W. Z. Angney Democratic Win
John M. Moore Democratic Win
Caius T. Ryland Democratic Win
 
AD-08
B. S. Broderson Democratic Win
Matthew Canavan Democratic Win
David W. Connolly Democratic Win
Thomas E. Farish Democratic Win
Samuel L. Lupton Democratic Win
Frank Mahon Democratic Win
R. L. Mattingly Democratic Win
John Middleton Democratic Win
J. J. OMalley Democratic Win
Jasper J. Papy Democratic Win
Adolphus G. Russ Democratic Win
Frank V. Scudder Democratic Win
A. D. Splivalo Republican Win
Thomas N. Wand Democratic Win
 
AD-09
A. M. Church Union Win
John W. Dwinelle Union Win
 
AD-10
Thomas J. Ables Union Win
Thomas A. Brown Union Win
 
AD-11
L. J. Morrow Union Win
Warner Oliver Union Win
 
AD-12
William A. Davies Union Win
Benjamin A. Mardis Democratic Win
Michael Meagher Democratic Win
 
AD-13
Isaac Ayer Union Win
Tunis S. Bever Union Win
Otto Mentzell Democratic Win
 
AD-14
J. B. Gregory Democratic Win
George M. Payne Democratic Win
 
AD-15
A. B. Bird Democratic Win
Charles Gildea Democratic Win
Hugh B. Newell Democratic Win
Stephen Willets Democratic Win
 
AD-16
Marion Biggs Democratic Win
Paschal Coggins Union Win
Augustus Comte Jr. Democratic Win
Bruce B. Lee Democratic Win
Charles Wolleb Democratic Win
 
AD-17
John B. Frisbie Union Win
John M. Kelley Democratic Win
 
AD-18
John C. Crigler Democratic Win
William H. Cureton Democratic Win
 
AD-19
William Caldwell Democratic Win
Silas M. Martin Democratic Win
J. B. Warfield Democratic Win
 
AD-20
C. G. Spencer Union Win
Charles A. Tuttle Union Win
Mahlon Waldren Union Win
 
AD-21
John M. Days Union Win
George D. Dornin Union Win
H. G. Rollins Union Win
James D. White Union Win
 
AD-22
T. S. Battelle Union Win
J. W. Downer Union Win
 
AD-23
A. J. Batchelder Union Win
L. B. Clark Democratic Win
James K. Smith Union Win
B. R. Spilman Democratic Win
 
AD-24
John R. Buckbee Union Win
R. M. Cochran Democratic Win
John D. Goodwin Democratic Loss
 
AD-25
Will S. Green Democratic Win
 
AD-26
Perry Dryer Union Win
T. E. Jones Union Win
 
AD-27
Thomas H. Rector Democratic Win
Charles Westmoreland Union Win
 
AD-28
John H. Fairchild Democratic Win
Elijah Steele Democratic Win