JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Elected Offices Longest Service Shortest Service Redistricting
Elections 2019 SD-01 Special 2019 SD-33 Special 2019 AD-01 Special 2020 General Elections by Decade
Other Stuff Advanced Search Most & Least Votes Uncontested Races Recalls Line of Succession Highest Ranking Legislator Databases

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Lester G. Burnett

Republican

Date Party Office Votes Result
11-03-1908 Republican SD-25 2587 Win
11-07-1916 Republican SD-19 9588 Win
11-02-1920 Republican SD-19 11843 Win
 

Candidate Biography:

Lester Grant Burnett
Born: August 7, 1867 in San Francisco, CA

1910: Proponent, Proposition 36 ("relating to judges of the superior court")
1911: Proponent, Proposition 12 (Conferring upon the Railroad Commission the power to regulate and control the business of furnishing certain commodities and performing certain services for the public)
1911: Proponent, Proposition 14 (Regarding public utilities)

Source: California Blue Book (1909), (1911)

[Update candidate information]