JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Elected Offices Longest Service Shortest Service Most & Fewest Votes Redistricting Recalls
Elections 2022 General 2022 CD-22 Special 2022 AD-11 Special 2022 AD-49 Special 2022 AD-17 Special 2021 Governor Recall 2021 AD-18 Special 2021 AD-54 Special 2021 Atty Gen appt 2021 AD-79 Special 2021 SD-30 Special 2021 Sec of State appt 2021 US Senate appt 2020 General
Elections by Decade
Other Stuff Advanced Search Elections by Decade Uncontested Races CA Constitution Line of Succession Highest Ranking

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Elihu M. Harris

Democratic

Picture of Elihu M. Harris
peralta.cc.ca.us
Date Party Office Votes Result
11-07-1978 Democratic AD-13 40882 Win
11-04-1980 Democratic AD-13 53667 Win
11-02-1982 Democratic AD-13 54949 Win
11-06-1984 Democratic AD-13 85660 Win
11-04-1986 Democratic AD-13 59058 Win
11-08-1988 Democratic AD-13 74802 Win
03-30-1999 Democratic AD-16 14347 Loss
 

Candidate Biography:

Elihu Mason Harris
Born: August 15, 1947 in Los Angeles, CA
Married: Dr. Shiela Wells Harris

1981-1989: Member, California Judicial Council
1991-1999: Mayor, City of Oakland
2000: Early Primary Candidate for AD-16 (Withdrew)
2003-2010: Chancellor, Peralta Community College District

  • FATHER OF THE CODE: Harris authored AB 621 (1981), which established the California Public Contract Code.
  • PLACENAME: The Elihu M. Harris Building (1515 Clay Street in Oakland) was dedicated June 25, 1998.
  • Harris was the first major party politician to lose a state legislative race to a Green Party candidate in the United States, when he lost the 1999 Special Election to Audie Bock by 327 votes (1.1%). Since 1999, two other Greens have been elected to state legislatures: John Eder (Maine House of Representatives, 2003-2007) and Richard Carroll (Arkansas House of Representatives, 2008).

Source: California Assembly Handbook (1979)
Source: "The Judicial Council of California: Membership" by the Judicial Council of California (accessed 5/30/2012)