JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Elected Offices Longest Service Shortest Service Most & Fewest Votes Redistricting Recalls
Elections 2021 AD-17 Special 2021 Governor Recall 2021 AD-18 Special 2021 AD-54 Special 2021 Atty Gen appt 2021 AD-79 Special 2021 SD-30 Special 2021 Sec of State appt 2021 US Senate appt 2020 General
Elections by Decade
Other Stuff Advanced Search Elections by Decade Uncontested Races CA Constitution Line of Succession Highest Ranking

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Ellen M. Corbett

Democratic

Picture of Ellen M. Corbett
corbettforsenate.com
Date Party Office Votes Result
11-03-1998 Democratic AD-18 63491 Win
11-07-2000 Democratic AD-18 91991 Win
11-05-2002 Democratic AD-18 60627 Win
11-07-2006 Democratic SD-10 136846 Win
11-02-2010 Democratic SD-10 139799 Win
Website: sd10.senate.ca.gov
 

Candidate Biography:

Born: December 31, 1954 in Oakland, CA
Child: Ryan

Previous: Member, San Leandro City Library Commission
1990-1994: Member, San Leandro City Council
1990-1992: Alameda County Democratic Central Committee
1994-1998: Mayor, City of San Leandro
2000: Delegate, Democratic National Convention
2002-2004: Member, California Judicial Council
2007-2010: Member, Judicial Council of California
2010-2014: Majority Leader, California State Senate
2014: Primary Candidate for CD-15 (Lost; 25.2%)
2015-2019: Member, Unemployment Insurance Appeals Board
2020: Delegate, Democratic National Convention

  • CLOSE CONTEST: Hugh Bussell narrowly won a spot in the 2014 General election after defeating Senate Majority Leader Ellen Corbett by 430 votes (0.5%).
  • FULL HOUSE DROUGHT: The longest period without a floor session that all members attended (all 80 Assemblymembers and all 40 Senators) was 7 years and 11 months between July 10, 2007 and June 1, 2015. Corbett was the presiding officer of the Senate on the last day before that gap.

Source: California Blue Book (2000)
Source: "The Judicial Council of California: Membership" by the Judicial Council of California (accessed 5/30/2012)