JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Elections by Decade 2016 Election
Elected Officials Longest Service Shortest Service Recalls
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

September 6, 1871

General Election

Note: A total of 120,101 Californians voted in this election.

Governor
Newton Booth Republican 52.1% Win
Henry H. Haight Democratic 47.9% Loss
 
Lieutenant Governor
Edward J. Lewis Democratic 47.8% Loss
Romualdo Pacheco Republican 52.2% Win
 
Secretary of State
William B. C. Brown Democratic 48.4% Loss
Drury Melone Republican 51.6% Win
 
Controller
R. O. DeWitt Democratic 47.7% Loss
James J. Green Republican 52.3% Win
 
Treasurer
Ferdinand Baehr Republican 52.1% Win
Antonio F. Coronel Democratic 47.9% Loss
 
Attorney General
Joseph Hamilton Democratic 48.5% Loss
John Lord Love Republican 51.5% Win
 
Surveyor General
John W. Bost Democratic 48.3% Loss
Robert Gardner Republican 51.7% Win
 
State Printer
John T. Barry Democratic 47.7% Loss
Thomas A. Springer Republican 52.3% Win
 
Clerk of the Supreme Court
Thomas Laspeyre Democratic 47.9% Loss
Grant I. Taggart Republican 52.1% Win
 
CD-01
Lawrence Archer Democratic 48.4% Loss
Sherman O. Houghton Republican 51.6% Win
 
CD-02
James W. Coffroth Democratic 46% Loss
Aaron A. Sargent Republican 54% Win
 
CD-03
John M. Coghlan Republican 51.7% Win
George Pearce Democratic 48.3% Loss
 
SD-01
James McCoy Democratic Win
 
SD-05
Thomas J. Keyes Democratic Win
 
SD-06
Thomas Beck Democratic Win
 
SD-08
Seldon J. Finney Republican Win
W. T. Garratt Republican Win
George Oulton Republican Win
Thomas N. Wand Democratic Win
 
SD-10
David Goodale Republican Win
 
SD-11
George S. Evans Republican Win
 
SD-12
Moses C. Andross Republican Win
 
SD-13
Barlow Dyer Republican Win
 
SD-15
Henry Larkin Democratic Win
H. J. McKusick Republican Win
 
SD-16
James A. Duffy Republican Win
 
SD-18
William Wirt Pendegast Democratic Win
 
SD-19
Benjamin F. Tuttle Democratic Win
 
SD-20
Jacob H. Neff Republican Win
 
SD-21
Charles Kent Republican Win
 
SD-23
L. T. Crane Republican Win
Samuel C. Hutchings Democratic Win
 
SD-24
David Boucher Republican Win
 
SD-25
John Boggs Democratic Win
 
SD-26
John McMurray Democratic Win
 
SD-27
John J. De Haven Republican Win
 
SD-28
William Irwin Democratic Win
 
AD-01
George W. Dannals Democratic Win
F. M. Slaughter Democratic Win
 
AD-02
Asa Ellis Democratic Win
Thomas D. Mott Democratic Win
 
AD-03
Joel H. Cooper Democratic Win
 
AD-04
Jeremiah Burckhalter Democratic Win
James N. Walker Democratic Win
 
AD-05
J. B. Sensabaugh Democratic Win
John W. Wilcox Democratic Win
 
AD-06
G. W. Bockius Republican Win
H. M. Hayes Republican Win
 
AD-07
Frederick C. Franck Republican Win
James P. Sargent Republican Win
Francis E. Spencer Republican Win
 
AD-08
W. A. Aldrich Republican Win
Curtis Baird Republican Win
Charles Goodall Republican Win
Giles H. Gray Republican Win
W. T. James Republican Win
Charles Jost Republican Win
Samuel McCullough Republican Win
David Meeker Republican Win
Henry R. Reed Republican Win
John Seibe Republican Win
Thomas B. Shannon Republican Win
William R. Wheaton Republican Win
 
AD-09
E. T. Crane Republican Win
Enoch H. Pardee Republican Win
 
AD-10
Joseph W. Galloway Republican Win
J. B. Rice Republican Win
 
AD-11
R. C. Sargent Republican Win
F. J. Woodward Republican Win
 
AD-12
P. B. Bacon Republican Win
W. C. Connolly Democratic Win
George A. Whiting Democratic Win
 
AD-13
C. L. F. Brown Republican Win
John L. Gibson Democratic Win
L. M. Schrack Democratic Win
 
AD-14
Cyrus Coleman Republican Win
John A. Eagon Independent Win
 
AD-15
William Barklage Republican Win
A. J. Bayley Democratic Win
Samuel H. Center Republican Win
Robert Chalmers Republican Win
 
AD-16
C. G. W. French Republican Win
Obed Harvey Republican Win
Peter J. Hopper Republican Win
William Johnston Republican Win
E. B. Mott Republican Win
 
AD-17
Frank S. Freeman Republican Win
Martin J. Wright Republican Win
 
AD-18
George B. Mathers Democratic Win
W. W. Stillwagon Republican Win
 
AD-19
William Caldwell Democratic Win
Edward C. Hinshaw Democratic Win
Beverly B. Munday Democratic Win
 
AD-20
O. H. Lee Republican Win
Henry Long Republican Win
Jacob Welty Republican Win
 
AD-21
S. Barker Republican Win
Robert Bell Republican Win
John M. Days Democratic Win
Henry Everett Republican Win
 
AD-22
Benjamin J. Sammons Republican Win
D. L. Whitney Republican Win
 
AD-23
Campbell P. Berry Democratic Win
John C. Bradley Republican Win
William Edgar Republican Win
F. R. Lofton Republican Win
 
AD-24
B. W. Barnes Republican Win
W. N. DeHaven Republican Win
Joshua N. Turner Republican Win
 
AD-25
Loomis Ward Democratic Win
 
AD-26
Alexander R. Andrews Democratic Win
Wiley J. Tinnin Democratic Win
 
AD-27
Thomas H. Rector Democratic Win
Joseph Russ Republican Win
 
AD-28
W. A. Little Democratic Win
John K. Luttrell Democratic Win