JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Elections by Decade
Candidates Longest Service Shortest Service Recalls
Political Parties Democratic Republican Americans Elect Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Mike Roos

Democratic

Picture of Mike Roos
mikegatto4assembly.com
Date Party Office Votes Result
06-21-1977 Democratic AD-46 15345 Win
11-07-1978 Democratic AD-46 33487 Win
11-04-1980 Democratic AD-46 35454 Win
11-02-1982 Democratic AD-46 32462 Win
11-06-1984 Democratic AD-46 32848 Win
11-04-1986 Democratic AD-46 27682 Win
11-08-1988 Democratic AD-46 31509 Win
11-06-1990 Democratic AD-46 20454 Win
 

Candidate Biography:

Michael Yancey Roos
Born: August 6, 1945 in Memphis, Tennessee
Children: Shelby, Melissa, Caroline and Catherine

1979-1980: California Campaign Coordinator, Jimmy Carter for President
1980-1986: Majority Floor Leader, California State Assembly
1987-1991: Speaker pro Tem, California State Assembly
1991: Resigned from the Assembly
1991-19??: President, LEARN (Los Angeles Educational Alliance for Restructuring Now)

  • Roos was 35 when he became Majority Leader; the second-youngest in the history of the Assembly.
  • LEGISLATION: Author of the Roberti-Roos Assault Weapons Control Act (1989), which provided a statutory definition of "assault weapons" and required that all assault weapons be registered with the state.

[Update candidate information]