JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Elections by Decade 2016 Election
Elected Officials Longest Service Shortest Service Recalls
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Jose M. Covarrubias

Democratic

Date Party Office Votes Result
06-03-1849 Nonpartisan Delegate 0 Win
11-13-1849 Nonpartisan AD-Santa Barbara 0 Win
10-07-1850 Democratic AD-03 0 Win
09-03-1851 Democratic AD-03 0 Win
11-02-1852 Democratic AD-03 0 Win
09-06-1854 Democratic AD-02 0 Win
09-05-1855 Democratic AD-02 0 Win
11-04-1856 Democratic AD-02 0 Win
09-07-1859 Democratic AD-02 0 Win
11-06-1860 Douglas Democratic AD-02 0 Win
 

Candidate Biography:

Born: 1809 in Santa Barbara, Alta California Province, Viceroyalty of New Spain, Spanish Empire [now California]
Married: María Carrillo
Military Service: Militia
Died: April 1, 1871 in Santa Barbara, CA

1844: Alcalde, City of Santa Barbara
1849: Delegate, First California Constitutional Convention (representing San Luis Obispo District)*
1850: Resigned from the State Assembly on April 26.
1852: Resigned from the State Assembly on November 6.
1861-1863: Justice, Santa Barbara County Court

  • Covarrubias was elected to the Constitutional Convention from two districts; Santa Barbara and San Luis Obispo.
  • High Rank: Brigadier General (California State Militia)
  • LEGISLATION: Author of the bill to incorporate the City of Santa Barbara. (1850)
  • Covarrubias was the first Assemblymember to serve a third term. He was also the first Assemblymember to serve a fourth, fifth, sixth, seventh, eighth, and ninth term.
  • Covarrubias was the only person to resign from the State Assembly twice. The only person to resign from the Senate twice was James W. Mandeville
  • UNACKNOWLEDGED LATINO: This elected official was excluded from the list of "Previous Latino Members of the Legislature" by the Latino Legislative Caucus (Source) [accessed 6/1/2011]. This list has now been renamed "California Latino Legislative Caucus Former Members" [as of 2/16/2014].

Source: California Blue Book (1924)
Source: History of Political Conventions in California, 1849-1892 by Winfield J. Davis
Source: Governmental Roster, 1889. State and County Governments of California by W. C. Hendricks

[Update candidate information]