JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Elections by Decade 2016 Election
Elected Officials Longest Service Shortest Service Recalls
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Jared Huffman

Democratic

Picture of Jared Huffman
CA Assembly
Date Party Office Votes Result
11-07-2006 Democratic AD-06 106589 Win
11-04-2008 Democratic AD-06 145142 Win
11-02-2010 Democratic AD-06 119753 Win
11-06-2012 Democratic CD-02 226216 Win
11-04-2014 Democratic CD-02 163124 Win
11-08-2016 Democratic CD-02 0 Win
Website: huffman.house.gov
 

Candidate Biography:

Jared William Huffman
Born: February 18, 1964 in Independence, Missouri
Married: Susan
Children: Abigail and Nathan

1995-2006: Member, Marin Municipal Water District Board of Directors
2001-2006: Senior Attorney, Natural Resources Defense Council (NRDC)
2016: Delegate, Democratic National Convention

  • LEGISLATION: Author of AB 2402 (2012) which changed the name of California's Department of Fish and Game (DFG) to California Department of Fish and Wildlife (CDFW).

Source: California Legislature Handbook (2007-08)

[Update candidate information]