JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Elections by Decade CA Constitution
Candidates Longest Service Shortest Service Recalls Uncontested Legislature Statistics
Political Parties Democratic Republican Americans Elect Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Dick Mountjoy

Republican

Picture of Dick Mountjoy
mountjoyforsenate.com
Date Party Office Votes Result
11-07-1978 Republican AD-61 59396 Win
11-04-1980 Republican AD-61 67645 Win
11-02-1982 Republican AD-42 75214 Win
11-06-1984 Republican AD-42 82721 Win
11-04-1986 Republican AD-42 77047 Win
11-08-1988 Republican AD-42 80982 Win
11-06-1990 Republican AD-42 48922 Win
11-03-1992 Republican AD-59 79846 Win
11-08-1994 Republican SD-29 116562 Win
11-08-1994 Republican AD-59 74126 Win
11-05-1996 Republican SD-29 138944 Win
11-07-2006 Republican Senate1 2990822 Loss
 

Candidate Biography:

Richard L. Mountjoy
Born: January 13, 1932 in Los Angeles, CA
Married: Earline Winett (m. 1952, died 2009)
Children: Michael, Dennis, and Judy
Military Service: USN (Korea)
Died: May 18, 2015 in Monrovia, CA

1968-1976: Mayor, City of Monrovia
1982-1984: Assembly Republican Caucus Chair
1994: Proponent, Proposition 187 [To deny benefits to illegal immigrants] (Passed; 58.8%)
1995: Removed from Office in the State Assembly on January 23*.
1998: Primary Candidate for Lieutenant Governor (Lost; 26%)
2003: Filed a Statement of Intention to run for Governor in the Recall (withdrew)
2009: Proponent, Recall of Assemblyman Anthony Adams
2009: Prospective Candidate for the Recall of Assemblyman Anthony Adams (Recall did not qualify)

  • On the ballot twice: Because of the concurrent victories in the SD-29 Special Election and AD-59 General Election, Mountjoy was actually elected to both houses of the legislature for the 1995-96 Session. After initially being seated on December 5, 1994 as a member of the Assembly, Mountjoy was removed from office on January 23, 1995 after a majority of the membership of the Assembly determined that he was "not duly elected and qualified to be an Assembly Member..."

Source: California Assembly Handbook (1996)
Source: California Blue Book (2000)
Source: Journal of the Assembly Journal, 1995-96 Regular Session, Volume I (1996) pp. 127-131

[Update candidate information]