JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Elections by Decade
Candidates Longest Service Shortest Service Recalls
Political Parties Democratic Republican Americans Elect Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

September 4, 1861

General Election

Note: A total of 119,730 Californians voted in this election.

Governor
John Conness Union Democratic 25.8% Loss
John R. McConnell Breckinridge Democratic 27.4% Loss
Leland Stanford Republican 46.8% Win
 
Lieutenant Governor
John F. Chellis Republican 44% Win
Richard Irwin Union Democratic 28.9% Loss
Jasper O'Farrell Breckinridge Democratic 27.1% Loss
 
Controller
Samuel H. Brooks Breckinridge Democratic 26.5% Loss
James E. Nuttman Union Democratic 29.8% Loss
Gilbert R. Warren Republican 43.7% Win
 
Treasurer
Delos R. Ashley Republican 43.5% Win
Thomas Findley Breckinridge Democratic 27.8% Loss
J. T. Landrum Union Democratic 28.6% Loss
 
Attorney General
George W. Bowie Union Democratic 31.8% Loss
Frank M. Pixley Republican 41.2% Win
Tod Robinson Breckinridge Democratic 27% Loss
 
Surveyor General
J. J. Gardiner Union Democratic 29.8% Loss
Horace A. Higley Breckinridge Democratic 27% Loss
James F. Houghton Republican 43.2% Win
 
State Printer
Benjamin P. Avery Republican 43.7% Win
M. D. Carr Breckinridge Democratic 27.1% Loss
John R. Ridge Union Democratic 29.2% Loss
 
Clerk of the Supreme Court
George S. Evans Union Democratic 30.5% Loss
Charles S. Fairfax Breckinridge Democratic 27% Loss
Frank F. Fargo Republican 42.6% Win
 
CD-AL
Henry P. Barber Independent 9.5% Loss
Henry Edgerton Independent 10.7% Loss
Frank Ganahl Breckinridge Democratic 10.2% Loss
John R. Gitchell Union Democratic 6.8% Loss
Frederick F. Low Republican 11.8% Win
Joseph C. McKibben Independent 10.7% Loss
Timothy G. Phelps Independent 15.6% Win
Aaron A. Sargent Independent 15.3% Win
D. O. Shattuck Independent 9.5% Loss
 
SD-01
Jacob C. Bogart Democratic Win
 
SD-02
James R. Vineyard Democratic Win
 
SD-03
Romualdo Pacheco Union Democratic Win
 
SD-04
Thomas Baker Democratic Win
 
SD-06
George K. Porter Republican Win
 
SD-08
B. W. Hathaway Republican Win
Richard F. Perkins Republican Win
Samuel Soule Republican Win
 
SD-10
A. M. Crane Republican Win
 
SD-11
Charles H. Chamberlain Republican Win
 
SD-12
Joseph M. Cavis Union 48% Loss
Leander Quint Union Democratic 52% Win
 
SD-13
P. A. Gallagher Union Democratic Win
William T. Lewis Union Democratic Win
 
SD-14
Ransom Burnell Union Democratic Win
 
SD-15
Charles E. De Long Union Democratic Win
A. St. Clair Denver Union Democratic Win
Obed Harvey Union Democratic Win
 
SD-16
E. H. Heacock Republican Win
Alexander B. Nixon Republican Win
 
SD-17
O. B. Powers Republican Win
 
SD-18
William Holden Democratic Win
 
SD-19
John H. Hill Union Democratic Win
 
SD-20
William D. Harriman Republican Win
Philip W. Thomas Union Democratic Win
 
SD-21
Joseph Kutz Republican Win
 
SD-22
William Kimball Republican Win
 
SD-24
R. C. Gaskill Republican Win
Richard Irwin Union Democratic Win
 
SD-25
J. Granville Doll Union Democratic Win
 
SD-26
Benjamin Shurtleff Union Democratic Win
 
SD-27
Walter Van Dyke Union Democratic Win
 
SD-28
George Oulton Republican Win
 
AD-01
Benjamin Barton Breckinridge Democratic Win
D. B. Hoffman Union Democratic Win
 
AD-02
Murray Morrison Breckinridge Democratic Win
John A. Watson Breckinridge Democratic Win
 
AD-03
Charles W. Dana Republican Win
 
AD-04
James C. Pemberton Breckinridge Democratic Win
James Smith Breckinridge Democratic Win
 
AD-05
T. W. Lane Breckinridge Democratic Win
John G. McCullough Union Democratic Win
 
AD-06
Juan Y. Cot Union Democratic Win
Peter Dean Republican Loss
Thomas Eagar Republican Win
 
AD-07
Joseph E. Brown Republican Win
Charles Maclay Republican Win
John Zuck Republican Win
 
AD-08
George Amerige Republican Win
George Barstow Republican Win
William W. Battles Republican Win
Samuel C. Bigelow Republican Win
Benjamin Dore Republican Win
Caleb T. Fay Republican Win
William Loewy Republican Win
James Otis Republican Win
William S. Reese Republican Win
George B. Reeve Republican Win
S. Tilton Republican Win
S. S. Tilton Republican Win
John W. Van Zandt Republican Win
 
AD-09
Samuel B. Bell Republican Win
John H. Moore Republican Win
 
AD-10
A. C. McAlister Union Democratic Win
Charles B. Porter Republican Win
 
AD-11
Samuel Meyers Union Democratic Win
John Thompson Breckinridge Democratic Win
 
AD-12
B. K. Davis Breckinridge Democratic Win
C. W. Kendall Union Democratic Win
Timothy N. Machin Republican Win
Nelson M. Orr Republican Loss
 
AD-13
Thomas Campbell Union Democratic Win
J. W. Griswold Union Democratic Win
Thomas O'Brien Union Democratic Win
 
AD-14
George W. Seaton Union Democratic Win
William A. Waddell Union Democratic Win
 
AD-15
Seneca Dean Union Democratic Win
John H. Dennis Union Democratic Win
John Frazier Union Democratic Win
H. G. Parker Union Democratic Win
 
AD-16
William H. Barton Republican Win
John E. Benton Republican Win
R. D. Ferguson Union Democratic Win
James B. Saul Union Democratic Win
James H. Warwick Republican Win
 
AD-17
Jonathan M. Dudley Republican Win
Isaac N. Hoag Union Democratic Win
 
AD-18
T. M. Ames Union Democratic Win
Edward Evey Union Democratic Win
 
AD-19
J. G. Dow Union Democratic Win
W. A. Eliason Republican Win
G. W. Reed Republican Win
 
AD-20
Charles C. Dudley Union Democratic Win
E. W. Hillyer Republican Win
John Yule Republican Win
 
AD-21
John M. Avery Republican Win
James Collins Republican Win
Reuben Leach Republican Win
William H. Sears Republican Win
 
AD-22
David Love Republican Win
E. B. Smith Republican Win
 
AD-23
T. O. Jackson Union Democratic Win
J. C. Sargent Republican Win
Eli Teegarden Union Democratic Win
C. E. Wilcoxon Breckinridge Democratic Win
 
AD-24
J. M. Cunnard Republican Win
George W. Printy Union Democratic Win
Thomas B. Shannon Union Democratic Win
 
AD-25
Joseph W. Thompson Breckinridge Democratic Win
 
AD-26
John H. Matthews Union Democratic Win
George W. Woodman Union Democratic Win
 
AD-27
G. W. Werk Union Democratic Win
S. P. Wright Union Democratic Win
 
AD-28
William Irwin Union Democratic Win
Caleb N. Thornbury Union Democratic Win