JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Elected Offices Longest Service Shortest Service Most & Fewest Votes Redistricting Recalls
Elections 2021 AD-17 Special 2021 Governor Recall 2021 AD-18 Special 2021 AD-54 Special 2021 Atty Gen appt 2021 AD-79 Special 2021 SD-30 Special 2021 Sec of State appt 2021 US Senate appt 2020 General
Elections by Decade
Other Stuff Advanced Search Elections by Decade Uncontested Races CA Constitution Line of Succession Highest Ranking

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Joseph R. Knowland

Republican

Picture of Joseph R. Knowland
CA Blue Book
Date Party Office Votes Result
11-08-1898 Republican AD-47 2701 Win
11-06-1900 Republican AD-47 3077 Win
11-04-1902 Republican SD-14 3331 Win
11-08-1904 Republican CD-03 24564 Win
11-08-1904 Republican CD-03 24637 Win
11-06-1906 Republican CD-03 21510 Win
11-03-1908 Republican CD-03 27857 Win
11-08-1910 Republican CD-03 34291 Win
11-05-1912 Republican CD-06 35219 Win
11-03-1914 Republican Senate3 254159 Loss
Website: bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=K000291
 

Candidate Biography:

Born: August 5, 1873 in Alameda, CA
Married: Elinor J. Fife (m. 1894, d. 1908), Emelyn S. West (m. 1909, d. 1950), Clarice E. Cook (m. 1952)
Children: Elinor Knowland Lion, Joseph Russell "Russ" Knowland Jr., William F. Knowland
Died: February 1, 1966 in Piedmont, CA

1902-1906: President, California Historic Landmarks League
1904: Resigned from the State Senate on September 28.
1915-1966: President and Publisher, Oakland Tribune
1934-1960: Member, California State Parks Commission
1938-1960: Chairman, California State Park Commission
1950: Chairman, California Centennial Commission

Source: "Biographical Directory of the United States Congress, 1774-Present" (U.S. Library of Congress) [http://bioguide.congress.gov/]