JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Longest Service Shortest Service Recalls
Elections 2017 AD-51 Special 2017 CD-34 Special 2018 Election By Decade
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

September 3, 1879

General Election

Note: A total of 160,233 Californians voted in this election.

Governor
A. C. Clark Prohibition 0.1% Loss
Hugh J. Glenn Democratic 29.7% Loss
George C. Perkins Republican 42.4% Win
William F. White Workingmen 27.8% Loss
 
Lieutenant Governor
Washburne R. Andrus Workingmen 26.4% Loss
George Bramall Prohibition Loss
Levi Chase Democratic 19.4% Loss
John L. Mansfield Republican 41.8% Win
David C. Reed New Constitution 12.4% Loss
 
Secretary of State
Daniel M. Burns Republican 42.1% Win
Lauren E. Crane New Constitution 12.4% Loss
A. A. Smith Workingmen 25.5% Loss
Wiley J. Tinnin Democratic 20% Loss
 
Controller
William B. C. Brown Democratic 19.9% Loss
Hugh L. Jones Workingmen 25.3% Loss
D. M. Kenfield Republican 41.7% Win
Hugh M. La Rue New Constitution 13% Loss
Marcus C. Winchester Prohibition 0.1% Loss
 
Treasurer
W. O. Clark Prohibition Loss
L. B. Clarke Workingmen 25.6% Loss
A. G. Escandon Democratic 18.9% Loss
Cyrus Jones New Constitution 12.5% Loss
G. T. Pauli Independent 0.6% Loss
John Weil Republican 42.4% Win
 
Attorney General
Charles W. Cross Workingmen 25.5% Loss
Joseph Hamilton Democratic 18.1% Loss
Augustus L. Hart Republican 42% Win
David S. Terry New Constitution 14.5% Loss
 
Surveyor General
F. J. Clark New Constitution 12.5% Loss
William Minis Democratic 20.1% Loss
James W. Shanklin Republican 41.8% Win
H. J. Stevenson Workingmen 25.6% Loss
 
Clerk of the Supreme Court
Frank W. Gross Republican 40.2% Win
Edwin F. Smith New Constitution 12.7% Loss
O. F. Thornton Workingmen 25.3% Loss
D. B. Woolf Democratic 21.9% Loss
 
Superintendent of Public Instruction
S. N. Burch Workingmen 25.4% Loss
Frederick M. Campbell Republican 41.9% Win
Henry C. Gesford Democratic 19.7% Loss
A. L. Mann New Constitution 13.1% Loss
 
RC-01
G. J. Carpenter Democratic 24.3% Loss
Joseph S. Cone Republican 38.2% Win
Henry Larkin New Constitution 37.5% Loss
 
RC-02
Charles J. Beerstecher Workingmen 45.6% Win
Timothy G. Phelps Republican 40.7% Loss
Samuel Soule New Constitution 7.9% Loss
George W. Thomas Democratic 5.7% Loss
 
RC-03
C. H. Phillips Republican 35.3% Loss
George Stoneman Workingmen 64.7% Win
 
SBOE1
A. C. Bradford New Constitution 9.5% Loss
William C. Hoagland Workingmen 44.6% Loss
James L. King Republican 45.9% Win
 
SBOE2
Moses M. Drew Republican 47.7% Win
W. B. G. Keller New Constitution 36% Loss
Charles H. Randall (II) Democratic 16.3% Loss
 
SBOE3
J. P. Cavanaugh Workingmen 13.1% Loss
Warren Dutton Republican 39% Win
John M. Kelly New Constitution 17.9% Loss
C. E. Wilcoxon Democratic 30% Loss
 
SBOE4
O. T. Chubb Workingmen 21.9% Loss
James A. Clayton Republican 34.9% Loss
Tyler D. Heiskel New Constitution 43.2% Win
 
CD-01
Clitus Barbour Workingmen 44.5% Loss
Horace Davis Republican 48.4% Win
Charles A. Sumner Democratic 7.1% Loss
 
CD-02
Thomas J. Clunie Democratic 34.4% Loss
Horace F. Page Republican 51.9% Win
H. B. Williams Workingmen 13.8% Loss
 
CD-03
Campbell P. Berry Democratic 50.1% Win
G. T. Elliott Workingmen 0.3% Loss
Joseph McKenna Republican 49.6% Loss
 
CD-04
James J. Ayers Workingmen 27.7% Loss
Wallace Leach Democratic 31.8% Loss
Romualdo Pacheco Republican 40.5% Win
 
SD-01
John W. Satterwhite Democratic Win
 
SD-02
John P. West Workingmen Win
 
SD-03
Warren Chase Workingmen Win
 
SD-04
Dr. Chester Rowell Republican Win
 
SD-05
David M. Pool Democratic Win
 
SD-06
William J. Hill Workingmen Win
 
SD-07
George F. Baker Republican Win
James C. Zuck Republican Win
 
SD-08
James D. Byrnes Republican Loss
Robert Desty Workingmen Win
 
SD-09
Charles C. Conger Workingmen Win
William W. Traylor Republican Win
 
SD-10
John Henry Dickinson Republican Win
Paul Neuman Republican Win
 
SD-11
Thomas Kane Workingmen Win
Thorward K. Nelson Workingmen Win
 
SD-12
Joseph C. Gorman Workingmen Win
Martin Kelly Workingmen Win
 
SD-13
John S. Enos Workingmen Win
Theodore H. Hittell Republican Win
 
SD-14
Stephen G. Nye Republican Win
Enoch H. Pardee Republican Win
 
SD-15
William H. Sears Republican Win
 
SD-16
A. T. Hudson Republican Win
 
SD-17
Royal M. Lampson Republican Win
 
SD-18
Grove L. Johnson Republican Win
William Johnston Republican Win
 
SD-19
Joseph H. Harlan Democratic Win
Joseph F. Wendell Republican Win
 
SD-20
William L. Anderson Democratic Win
 
SD-21
W. W. Moreland Democratic Win
 
SD-22
William H. Brown Republican Win
Samuel B. Burt Republican Win
 
SD-24
William George Republican Win
B. J. Watson Republican Win
 
SD-25
Edwin A. Davis Republican Win
 
SD-26
William A. Cheney Republican Win
 
SD-28
A. B. Carlock Republican Win
 
SD-29
Benjamin B. Glascock Democratic Win
 
AD-01
Henry M. Streeter Republican Win
Charles C. Wattson Republican Win
 
AD-02
R. F. Del Valle Democratic Win
Perry M. Green Republican Win
 
AD-03
H. Y. Stanley Republican Win
Milton Wason Republican Win
 
AD-04
A. B. Du Brutz Democratic Win
Claudius G. Sayle Democratic Win
Joseph Wasson Republican Win
 
AD-05
William F. Coffman Democratic Win
John D. Spencer Democratic Win
 
AD-06
Elihu Anthony Workingmen Win
J. J. Harris Democratic Win
Edward S. Josselyn Republican Win
 
AD-07
Daniel Frink Republican Win
Rush McComas Republican Win
James L. York Republican Win
 
AD-08
Charles N. Felton Republican Win
 
AD-09
William W. Cuthbert Workingmen Win
James R. Finlayson Republican Win
Stephen J. Garibaldi Workingmen Win
William J. Sinon Workingmen Win
 
AD-10
Hugh A. Gorley Republican Win
William B. May Republican Win
T. H. Merry Republican Win
George B. Ward Republican Win
 
AD-11
Samuel Braunhart Workingmen Win
John J. McCallion Workingmen Win
Jeremiah J. McCarthy Workingmen Win
Garrett Pickett Workingmen Win
 
AD-12
John Burns Workingmen Win
Patrick T. Gaffey Workingmen Win
Michael Lane Workingmen Win
A. P. McCarty Democratic Win
John J. McDade Workingmen Win
 
AD-13
Jabez F. Cowdery Republican Win
Lowell J. Hardy Republican Win
Augustus B. Maguire Workingmen Win
Stephen Maybell Workingmen Win
 
AD-14
William W. Camron Republican Win
Charles N. Fox Republican Win
George W. Tyler Republican Win
 
AD-15
Charles L. Estey Republican Win
D. N. Sherburne Republican Win
 
AD-16
Luther Brusie Republican Win
Hugh J. Corcoran Democratic Win
Robert C. Downs Republican Win
Wallace R. Leadbetter Republican Win
Edwin J. McIntosh Republican Win
 
AD-17
Daniel Dimond Republican Win
Hiram A. Messenger Democratic Win
 
AD-18
Elwood Bruner Republican Win
Seymour Carr Republican Win
John N. Young Republican Win
 
AD-19
Albert Bennett Republican Win
David N. Hershey Democratic Win
Frank A. Leach Republican Win
 
AD-20
W. J. Maclay Republican Win
 
AD-21
James Adams Republican Win
Henry K. Brown Democratic Win
James Hynes Democratic Win
 
AD-22
Thomas L. Chamberlain Republican Win
 
AD-23
Cyrus Coleman Republican Win
Thomas Fraser Republican Win
 
AD-24
Jeremiah Levee Workingmen Win
James Nelson Republican Win
James O. Sweetland Democratic Win
Anderson N. Walker Workingmen Win
 
AD-25
Josiah P. Brown Republican Win
T. H. Carr Democratic Win
Augustus L. Chandler Republican Win
 
AD-26
Max Brooks Republican Win
W. W. Durham Republican Win
Charles Mulholland Republican Win
 
AD-27
L. F. Cooper Democratic Win
LeGrand D. Morse Republican Win
C. L. Stoddard Republican Win
 
AD-28
John S. P. Bass Democratic Win
John R. Cook Democratic Win
 
AD-29
William P. Mathews Democratic Win
 

Special Election

SD-16
Benjamin F. Langford Democratic Win