JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Longest Service Shortest Service Recalls
Elections 2017 CD-34 Special 2018 Election By Decade
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

David A. Roberti

Democratic

Picture of David A. Roberti
CA Blue Book (2000)
Date Party Office Votes Result
11-08-1966 Democratic AD-48 34944 Win
11-05-1968 Democratic AD-48 41131 Win
11-03-1970 Democratic AD-48 40593 Win
07-20-1971 Democratic SD-27 36062 Win
11-07-1972 Democratic SD-27 80251 Win
11-02-1976 Democratic SD-23 110488 Win
11-04-1980 Democratic SD-23 92514 Win
11-06-1984 Democratic SD-23 112234 Win
11-08-1988 Democratic SD-23 119354 Win
06-02-1991 Democratic SD-20 44411 Win
Website: www.bioenergyproducers.org/index.php/contact-information
Email address: DavidARoberti@gmail.com
 

Candidate Biography:

Born: May 4, 1939 in Los Angeles, CA
Married: June

1964-1965: Clerk, District Court of Appeals
1965-1966: Deputy Attorney General, California
1971: Resigned from the State Assembly on July 29.
1976-1980: Majority Leader, California State Senate
1980-1994: President pro Tempore, California State Senate
1992: Resigned from the State Senate on July 2.*
1994: Primary Candidate for Treasurer (Lost; 44.5%)
1998-2002: Member, California Integrated Waste Management Board
2001: Candidate for Los Angeles City Council (Lost; 17.5%)

  • In 1993, Roberti was the target of a recall led by William A. Dominguez, John R. Vernon, Hans Rusche, Dolores White, and Glenn C. Bailey. The recall qualified for the ballot but failed (40.75% in favor; 59.25% opposed).
  • In 1992, while serving as President pro Tem, Roberti resigned his Senate seat (SD-23) to assume another seat (SD-20) due to redistricting and the resignation of Alan Robbins. It was because of this move that Roberti was the first legislator to be effected by term limits.
  • Robert was 27 years old when elected to the Assembly.

Source: California Blue Book (1967), (1975)
Source: "Top spenders will vie to replace the late John Ferraro" by Howard Blume, LA Weekly (9/20/2001)

[Update candidate information]