JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Elections by Decade 2016 Election
Elected Officials Longest Service Shortest Service Recalls
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Milton Marks


Picture of Milton Marks
CA Blue Book (19??)
Date Party Office Votes Result
11-02-1954 Republican AD-19 23768 Loss
11-04-1958 Republican AD-21 25889 Win
11-08-1960 Republican AD-21 31574 Win
11-06-1962 Republican AD-21 36348 Win
11-03-1964 Republican AD-21 44373 Win
08-15-1967 Republican SD-09 106767 Win
11-05-1968 Republican SD-09 153191 Win
11-07-1972 Republican SD-09 172071 Win
11-02-1976 Republican SD-05 73812 Win
11-04-1980 Republican SD-05 123909 Win
11-02-1982 Republican CD-05 72139 Loss
11-06-1984 Republican SD-03 181309 Win
11-08-1988 Democratic SD-03 164608 Win
11-03-1992 Democratic SD-03 225869 Win

Candidate Biography:

Born: July 22, 1920 in San Francisco, CA
Married: Carolene Wachenheimer
Children: Milton III, David, and Caro
Family: Son of Milton Marks, Sr.
Military Service: ARMY (WWII)
Died: December 4, 1998 in San Francisco, CA

1952: Republican and Democratic (cross-filed) Primary Candidate for AD-21 (Lost)*
1966: Resigned from the State Assembly on October 25.
1966-1967: Justice, San Francisco Municipal Court
1986: Changed party affiliation from Republican to Democrat on January 8th. He was selected as the Democratic Caucus Chairman the same day.

  • "I think I ran for office because I wanted to do something on my own. I'd been called Milton Marks, Jr. for many years. I wanted to be Milton Marks." Source: California State Archives: State Government Oral History Program 
  • TENURE: Marks tied with Vincent Thomas as the third longest serving member of the California Legislature (38 years total).
  • 1952 NOTE: Marks narrowly lost the Republican pimary to Caspar W. Weinberger.
  • Both Marks and his father Milton Marks Sr. served as Chair of the Assembly Constitutional Amendments Committee. Also, after being elected to the Assembly, Marks was assigned to the same seat in the Assembly Chambers that his father had sat in when he was in the Assembly. 
  • PLACENAME: The Senator Milton Marks Branch Library of the San Francisco Public Library is named for Marks.
  • The Milton Marks "Little Hoover Commission" is named for Marks.
  • PLACENAME: The Milton Marks Conference Center is located at the State Office Building in San Francisco.
  • Milton Marks III was a member of the San Francisco City College Board (2001-2012).
  • A good article can be found at

Source: California Blue Book (1961), (1967)

[Update candidate information]