JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Longest Service Shortest Service Recalls
Elections 2018 General 2018 SD-32 Special 2018 AD-39 Special 2018 AD-45 Special 2018 SD-29 Recall 2018 AD-54 Special Elections by Decade
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Anthony Caminetti

Democratic

Picture of Anthony Caminetti
CA Secretary of State
Date Party Office Votes Result
11-07-1882 Democratic AD-16 0 Win
11-04-1884 Democratic SD-14 0 Win
11-04-1890 Democratic CD-02 18644 Win
11-08-1892 Democratic CD-02 20741 Win
11-06-1894 Democratic CD-02 15732 Loss
11-03-1896 Democratic AD-15 0 Win
11-08-1898 Democratic AD-15 1462 Win
11-08-1904 Democratic CD-01 15706 Loss
11-06-1906 Democratic SD-10 3877 Win
11-08-1910 Democratic SD-10 3763 Win
Website: bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=C000069
 

Candidate Biography:

Born: July 30, 1854 in Jackson, CA
Married: Ella Martin
Children: Farley Drew and John B.
Died: November 17, 1923 in Jackson, CA

1877-1882: District Attorney, Amador County
1880: Alternate Elector, Winfield S. Hancock for President
1887: Commissioner, Marshall Monument
1896: Delegate, Democratic National Convention
1897: Candidate for Assembly Speaker (Lost; 31 to 43)
1897-1899: Member, California State Code Commission
1911: Minority Leader, California State Senate
1911: Author, Proposition 2 (Establishing county 'home rule' rights vs. California)
1913-1921: Commissioner of Immigration

 

  • QUOTABLE: (Regarding a bill to require bars to be closed between 1 AM and 5 AM: "Don't you think, Senator Finn, that the people of San Francisco can drink enough whisky in the remaining twenty hours to keep up her record for lasciviousness?"
  • LEGISLATION: Author of SB 816 (1907) which would "declare the holding of a caucus unlawful; provide for the calling and assembling of a free caucus by a member of certain legisaltive bodies in the State of California", and declare violations of these provisions a misdemeanor.

 

Source: California Blue Book (1909), (1911)
Source: "Biographical Directory of the United States Congress, 1774-Present" (U.S. Library of Congress) [http://bioguide.congress.gov/]
Source: Story of the California Legislature of 1911 by Franklin Hichborn (1911; San Francisco; James H. Barry Co.)

  • Anthony Caminetti Jr. was California's appointed Insurance Commissioner (1939-1943) .

[Update candidate information]