JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Longest Service Shortest Service Recalls
Elections 2016 Election 2017 CD-34 Special 2018 Election Elections by Decade
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

William S. Mailliard

Republican

Picture of William S. Mailliard
CA Blue Book
Date Party Office Votes Result
11-02-1948 Republican CD-04 68875 Loss
11-04-1952 Republican CD-04 102359 Win
11-02-1954 Republican CD-04 88439 Win
11-06-1956 Republican CD-04 109188 Win
11-04-1958 Republican CD-04 98574 Win
11-08-1960 Republican CD-04 118249 Win
11-06-1962 Republican CD-06 105762 Win
11-03-1964 Republican CD-06 125869 Win
11-08-1966 Republican CD-06 132506 Win
11-05-1968 Republican CD-06 151336 Win
11-03-1970 Republican CD-06 89784 Win
11-07-1972 Republican CD-06 119704 Win
Website: bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=M000070
 

Candidate Biography:

William Somers Mailliard
Born: June 10, 1917 in Belvedere, CA
Military Service: USN (WWII)
Died: June 10, 1992 in San Francisco, CA

1939-1940: Assistant Naval Attache, United States Embassy in London
1947-1948: Assistant to the Director, California Youth Authority
1948-1951: Secretary to Governor Earl Warren
1951-1952: Executive Assistant to the Director, California Academy of Sciences
1974: Resigned from the United States House of Representatives on March 5.
1974-1977: Permanent Representative of the United States to the Organization of American States

Source: California Blue Book (1954)
Source: "Biographical Directory of the United States Congress, 1774-Present" (U.S. Library of Congress) [http://bioguide.congress.gov/]

[Update candidate information]