JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Advanced Search Elected Offices Redistricting Elections by Decade 2016 Election
Elected Officials Longest Service Shortest Service Recalls
Political Parties Democratic Republican Am. Independent Green Libertarian Peace & Freedom No Party Preference
Legislator Databases Women in CA Politics

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Howard L. Berman

Democratic

Picture of Howard L. Berman
CA Blue Book
Date Party Office Votes Result
11-07-1972 Democratic AD-57 65290 Win
11-05-1974 Democratic AD-43 56133 Win
11-02-1976 Democratic AD-43 80266 Win
11-07-1978 Democratic AD-43 81013 Win
11-04-1980 Democratic AD-43 74710 Win
11-02-1982 Democratic CD-26 97383 Win
11-06-1984 Democratic CD-26 117080 Win
11-04-1986 Democratic CD-26 98091 Win
11-08-1988 Democratic CD-26 126930 Win
11-06-1990 Democratic CD-26 78031 Win
11-03-1992 Democratic CD-26 73807 Win
11-08-1994 Democratic CD-26 55145 Win
11-05-1996 Democratic CD-26 67525 Win
11-03-1998 Democratic CD-26 69000 Win
11-07-2000 Democratic CD-26 96500 Win
11-05-2002 Democratic CD-28 73771 Win
11-02-2004 Democratic CD-28 115303 Win
11-07-2006 Democratic CD-28 79866 Win
11-04-2008 Democratic CD-28 137471 Win
11-02-2010 Democratic CD-28 88385 Win
11-06-2012 Democratic CD-30 98395 Loss
Website: bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=B000410
 

Candidate Biography:

Howard Lawrence Berman
Born: April 15, 1941 in Los Angeles, CA
Married: Janis
Children: Brinley and Lindsey

Previous: President, California Federation of Young Democrats
Previous: Legal Intern, US Department of Labor
Previous: Legislative Intern, Assembly Agriculture Committee
1965-1966: Assembly Fellow
1968: Delegate, Democratic National Convention
1973-1979: Majority Leader, California State Assembly
1975: Member, Americans for Democratic Action Board of Directors
1976: Delegate, Democratic National Convention
1980: Majority Caucus Chair, California State Assembly
1980: Candidate for Assembly Speaker (Lost; 24 to 51)
1984: Delegate, Democratic National Convention
2008: Delegate, Democratic National Convention

  • An incumbent who lost to a member of their own party (in 2012).

Source: "Biographical Directory of the United States Congress, 1774-Present" (U.S. Library of Congress) [http://bioguide.congress.gov/]

[Update candidate information]