JoinCalifornia: Election History for the State of California

Information Home Elected Offices Longest Service Shortest Service Most & Fewest Votes Redistricting Recalls
Elections 2021 Governor Recall 2021 AD-18 Special 2021 AD-54 Special 2021 Atty Gen appt 2021 AD-79 Special 2021 SD-30 Special 2021 Sec of State appt 2021 US Senate appt 2020 General
Elections by Decade
Other Stuff Advanced Search Elections by Decade Uncontested Races CA Constitution Line of Succession Highest Ranking

[search tips] [advanced search]

Searching tips

  • Enter a candidate's name to find a candidate
  • Enter the name of a political party to find the party and all candidates
  • Enter a date to find an election
  • Enter a year to find all elections within that year

Search for a candidate

   

Search Results

Name Party Office Election Result
Eugene W. Aram Republican SD-06 11-06-1894 Win
John H. Baird Whig SD-06 11-02-1852 Win
Thomas Beck Democratic SD-06 09-06-1871 Win
Albert Eugene Boynton Republican SD-06 11-06-1906 Win
Albert Eugene Boynton Republican SD-06 11-08-1910 Win
Samuel Brannan Democratic SD-06 10-08-1853 Win
David C. Broderick Democratic SD-06 10-07-1850 Win
Paul L. Byrne Republican SD-06 11-07-1950 Win
Paul L. Byrne Republican SD-06 11-02-1954 Win
Paul L. Byrne Republican SD-06 11-04-1958 Win
William M. Cutter Republican SD-06 11-08-1898 Win
Charles H. Deuel Democratic SD-06 11-04-1930 Win
Charles H. Deuel Democratic SD-06 11-06-1934 Win
Charles H. Deuel Democratic SD-06 11-08-1938 Win
Charles H. Deuel Democratic SD-06 11-03-1942 Win
Charles H. Deuel Democratic SD-06 11-05-1946 Win
Marshall Diggs Democratic SD-06 11-04-1902 Win
Harry E. Drobish Nonpartisan SD-06 08-01-1947 Win
W. E. Duncan Jr. Democratic SD-06 11-03-1914 Win
W. E. Duncan Jr. Democratic SD-06 11-05-1918 Win
Thomas Flint Republican SD-06 09-07-1875 Win
John Francis Foran Democratic SD-06 06-08-1976 Win
John Francis Foran Democratic SD-06 11-07-1978 Win
Dr. W. F. Gates Republican SD-06 11-07-1922 Win
Leroy F. Greene Democratic SD-06 11-02-1982 Win
Leroy F. Greene Democratic SD-06 11-04-1986 Win
Leroy F. Greene Democratic SD-06 11-06-1990 Win
Leroy F. Greene Democratic SD-06 11-08-1994 Win
John S. Hager Union SD-06 11-02-1852 Win
John S. Hager Union SD-06 10-08-1853 Win
Elcan Heydenfeldt Whig SD-06 10-07-1850 Win
William J. Hill Workingmen SD-06 09-03-1879 Win
Ray Jones Republican SD-06 11-02-1926 Win
Dr. Benjamin Knight Democratic SD-06 11-07-1882 Win
William M. Lent Democratic SD-06 10-08-1853 Win
William E. Lovett Union SD-06 09-02-1863 Win
David Mahoney Democratic SD-06 12-19-1853 Win
F. A. McDougall Democratic SD-06 09-04-1867 Win
A. D. McNeill Democratic SD-06 09-06-1854 Win
Samuel A. Merritt Democratic SD-06 11-04-1856 Win
Samuel A. Merritt Democratic SD-06 09-01-1858 Win
Samuel A. Merritt Breckinridge Democratic SD-06 11-06-1860 Win
Elliott J. Moore Democratic SD-06 10-08-1853 Win
George R. Moscone Democratic SD-06 11-05-1974 Win
Deborah Ortiz Democratic SD-06 11-03-1998 Win
Deborah Ortiz Democratic SD-06 11-05-2002 Win
Richard Pan Democratic SD-06 11-04-2014 Win
Richard Pan Democratic SD-06 11-06-2018 Win
Stan Pittman Republican SD-06 11-06-1962 Win
George K. Porter Republican SD-06 09-04-1861 Win
J. H. Seawell Democratic SD-06 11-04-1890 Win
Alan Short Democratic SD-06 11-08-1966 Win
Alan Short Democratic SD-06 11-03-1970 Win
Jacob R. Snyder Democratic SD-06 09-03-1851 Win
Frank Soule Whig SD-06 09-03-1851 Win
Darrell Steinberg Democratic SD-06 11-07-2006 Win
Darrell Steinberg Democratic SD-06 11-02-2010 Win
James H. Wade Whig SD-06 11-02-1852 Win
Archibald Yell Democratic SD-06 11-02-1886 Win